Peklowanie ma na celu przedłużanie trwałości mięsa. Poza tym dzięki niemu wędliny mają ładniejszy wygląd i zapach, lepiej też smakują. Żeby tak się stało należy użyć mieszanki peklującej.

Nawet podczas robienia kiełbasy używa się do niej zazwyczaj zapeklowanego wcześniej mięsa. Natomiast rozróżnia się peklowanie na sucho i na makro. Czasami stosuje się obie te metody jednocześnie. Na sucho można peklować właściwie każde mięso. Dzięki tej technice staje się ono wyjątkowo trwałe. Poza tym stosuje się ją też do słoniny i boczku, które mają być wędzone. Oto przepis na mieszankę do peklowania na sucho – na każdy kilogram mięsa należy przygotować: 2 łyżki soli, 1/3 łyżeczki saletry, 1/3 łyżeczki cukru, 1/2 łyżeczki kolendry, 4 ziarna ziela angielskiego, 2 liście laurowe, 2 ząbki czosnku, goździk, 4 ziarna jałowca. Wszystko należy rozdrobnić, wymieszać  i następnie wcierać dokładnie w mięso, które powinno być umyte i osuszone. Następnie wkłada się je do kamionkowego lub szklanego naczynia i przykrywa. Warto przykrywkę dodatkowo obciążyć. Wstawiamy naczynie do lodówki na tyle dni, ile jest to konieczne w przypadku poszczególnych mięs. Przykładowo peklowanie schabu trwa od 10 dni do dwóch tygodni. Jeśli przyrządzamy szynkę to peklujemy ją od dwóch tygodni do 20 dni. Ważne jest też to aby obracać mięso co 2 dni.

Jeśli chodzi o peklowanie na mokro, to polega ono na zalewaniu mięsa specjalna solanką. Sporządza się ją z wody i soli peklującej. Można też dodać saletrę i przyprawy, które będą nadawać wędlinie aromatu. Natomiast ważne są tutaj proporcje wody i soli. Żeby dowiedzieć się ile potrzebujemy wody i peklosoli warto użyć specjalnego kalkulatora internetowego. Wpisujemy do niego wagę mięsa i wówczas podaje nam potrzebną ilość wody w litrach oraz soli w dkg. Mięso zalewa się w całości solanką i pekluje w niskiej temperaturze przez 10 do 14 dni. Można też dodatkowo użyć metody nastrzykowej, czyli wstrzykiwać mieszankę peklującą do mięsa za pomocą strzykawki. Jest to szczególnie zalecane w przypadku robienia szynki z dziczyzny.